Informacje

Szwecja jest największym państwem Półwyspu Skandynawskiego oraz 5. krajem w Europie pod względem powierzchni. Terytorium państwa obejmuje aż niemal dokładnie 450 tys. km kwadratowych (dla porównania Polska - 312 tys. km kwadratowych). 15% kraju znajduje się poza kołem podbiegunowym.

Powierzchnia ogromnej liczby wysp i wysepek należących do Szwecji stanowi nie całe 3% całkowitej powierzchni tego kraju. Największą szwedzką wyspą jest Gotlandia, której powierzchnia wynosi niecałe 3000 km kwadratowych, na drugim miejscu plasuje się Olandia - prawie 1350 km kwadratowych.

Zachodnią granicę z Norwegią wyznaczają Góry Skandynawskie. Największym szczytem Szwecji jest Kebnekaise - 2111 m n.p.m. W zależności od pory roku wysokość ta może ulegać znacznym wahaniom (nawet kilkanaście metrów). Związane jest to z topnieniem czapy lodowej pokrywającej szczyt góry latem i opadami śniegu zimą. Kebnekaise jest najwyższym szczytem w Europie jeśli będziemy brać pod uwagę tylko szczyty położone za kołem podbiegunowym.