Malmo

Bardzo ciekawym miastem dla turystów jest Malmo. Jest to trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto w Szwecji, znajduje się na samym południu kraju, na Półwyspie Skania.

Najchętniej odwiedzanymi miejscami przez turystów są:

  • ratusz zbudowany w XVI wieku
  • kościół Św. Piotra (również z tego samego okresu)
  • zamek Malmohus z okresu renesansu

Będąc w Malmo koniecznie musimy odwiedzić jeden z największych budynków mieszkalnych w Europie - Turning Torso - o wysokości 190 m. W budynku znajduje się aż 54 piętra. Wieżowiec ma bardzo futurystyczny kształt, wygląda jakby ktoś go skręcił (skręt wieżowca patrząc od podstawy do dachu wynosi aż 90 stopni).

Od kilkunastu lat możliwa jest podróż do Malmo z Dani, przez most nad cieśniną Sund. Most łączy Kopenhagę z Malmo, jego długość wynosi prawie 8000 metrów. Na ciśnienie Sund utworzono specjalną, sztuczną wysepkę, która pozwala na utrzymanie tak ogromnej konstrukcji. Most nad Sundem jest najdłuższym na świecie mostem, który łączy obszary dwóch państw.

Planujesz podróż do Szwecji samochodem? Żaden problem. Jeśli nie chcesz płacić kroci za przepłynięcie Bałtyku promem, to możesz zdecydować się na trasę przez Danię - wówczas będziesz mógł do celu dotrzeć bez wysiadania z samochodu dzięki mostom na cieśninach łączących Morze Bałtyckie z cieśniną Kattegat. Przed taką podróżą powinieneś zadbać o stan techniczny swojego samochodu. Możesz na przykład sprawdzić ten warsztat: naprawa tłumików Warszawa.