Wędkarski raj

Czasami zdesperowani, czasem ciekawi, niekiedy poszukujemy mocnych wrażeń poza granicami naszego kraju. I tu jednym z najbardziej popularnych krajów proponującym najwyższej klasy atrakcje wędkarskie jest Szwecja. Nad tamtejsze wody przybywa corocznie najmniej kilkaset tysięcy turystów. Trzeba tez dodać rdzennych wędkarzy zamieszkujących ten piękny skandynawski kraj. Jest ich około miliona i tyle co najmniej raz w roku wybiera się na ryby. Wędkarskich zapaleńców jest kilkaset tysięcy. Nie trzeba się jednak w ogóle martwić o przeludnienie. Przy czym w Polsce nie ma się co dziwić. Polaków jest ok 38,5 miliona. Poza tym wędkarstwo o wiele lepiej płynie w naszych żyłach. Powierzchnia Szwecji jest większa od polskiej przy czym Szwedów jest ok. 9 milionów. Fakt, że w samej środkowej Szwecji istnieje około 96 000 różnego rodzaju akwenów wodnych sprawia, że pojęcie wędkarskiej presji jest tu całkowicie nieznane. Wszelakich miejsc i miejscówek jest tak dużo, że mogłoby nie starczyć życia na porządne sprawdzenie każdej z nich.
W Szwecji jest bardzo łatwo się zaklimatyzować polskiemu wędkarzowi między innymi dlatego, że gatunki ryb tam występujące w zasadzie nie różnią się od tych naszych rodzimych. Łowi się szczupaki, okonie, sandacze, lipienie, jazie, trocie jeziorowe i wędrowne, pstrągi potokowe i tęczowe, łososie. Najbardziej popularne białe ryby to wszędobylska płoć, krasnopióra i leszcz. Wyjątkową atrakcja są tu rzadko spotykane w innych krajach sieje i palie jeziorowe. Ten skandynawski kraj dzieli się na trzy atrakcyjne wędkarsko regiony: Szwecję Południową, Centralną i Północną. Każdy z tych regionów ma coś ciekawego do zaoferowania wędkarzowi. Szwecja Południowa ze względu na swoje położenie często gości Polaków. Rozciąga się od południowego wybrzeża aż po 2 największe szwedzkie jeziora: Vänern i Vättern. Mieści się w niej kilkanaście prawdziwych oceanów śródlądowych np. Sommen, Bolmen , Asunden kilkakrotnie przewyższające rozmiarem największe jezioro Polski. Są tu miejsca występowanie olbrzymich drapieżników, najczęściej jest to szczupak, sandacz, czy okoń.

Ze względu na niskie zasolenie wybrzeża występują tam ryby słodkowodne. Osiągają wielkie rozmiary, dzięki morskim wodom obfitującym we wszelakie pożywienie. Szwecja centralna to niezawodne jeziora pozostawiające wieloletnie wspomnienia. Złożony z kilku tysięcy skalistych wysepek archipelag Wysp Alandzkich słynie z najwyższego pogłowia szczupaka na świecie. Tu dość regularnie łowi się 10- kilogramowe okazy a 5- kilogramowe drapieżniki nie robią tu żadnego wrażenia. Szwecja północna z Laponią to jedne z najbardziej dziewiczych obszarów Europy. Tu można spotkać się oko w oko z reniferem. Dzikie, niczym nie skażone rzeki stanowią marzenia muszkarzy z całego świata. Pocztówkowe krajobrazy zostają w pamięci przez wiele lat. W okresie letnim na przełomie czerwca i lipca organizowany jest tu lapoński festiwal wędkarski. Jego uczestnicy maja szanse złowić życiowe rekordy.
Na tej szerokości geograficznej wyjątkową atrakcją są dni polarne, które pozwalają na wędkowanie 24h na dobę. Olbrzymie leśne tereny urozmaicone ogromną ilością zróżnicowanej szerokości rzek, potoków, strumieni, jeziorek i jezior. Przepiękny, zapierający dech w piersiach dziewiczy krajobraz. Ciesząca oko przejrzysta woda, rosnące na brzegach wszelakiego rodzaju szumiące trzciny. Ławice narybku dynamicznie ganiane przez zakradające się drapieżniki. Szwecja to jeden z najbardziej popularnych wędkarskich rajów w Europie. Wędkowanie w największych pięciu jeziorach Szwecji i w przybrzeżnych terenach Bałtyku jest całkowicie bezpłatne.